İsrail güçleri, Batı Şeria’da 2 Filistinliyi öldürdü

Filistin Sağlık Bakanlığı, Hamas ve İslami Cihad, İsrail güçlerinin 18 Nisan’dan bu yana işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Tulkerim ile Nur Şems Mülteci Kampı’nda gerçekleştirdiği baskınlar hakkında ayrı ayrı açıklama yaptı. Bakanlık, İsrail’in baskınlarında iki Filistinlinin daha öldürüldüğünü duyururken, Hamas ve İslami Cihad, açıklamalarında, Filistinlilere Batı Şeria’da İsrail askerlerine karşı koyma çağrısı yaptı.

16 YAŞINDAKİ ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail ordusu, Nur Şems Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında Filistinli silahlı gruplarla çatışma çıktığını, bazı ‘militanların’ öldürüldüğünü, en az dört İsrail askerinin ise yaralandığını iddia etti. Tulkerim Tugayları isimli Filistinli grup, cumartesi günü İsrail güçleri ile yaşanan çatışmaların sürdüğünü bildirdi. Nur Şems üzerinde en az üç insansız hava aracının (İHA) görüldüğü, İsrail askeri araçlarının olduğu bölgede silah seslerinin de duyulduğu aktarıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığı da dünden bu yana Nur Şems’te iki Filistinlinin hayatını kaybettiğini doğruladı. Filistinli kaynaklara göre, bu kişilerden biri silahlı bir kişiyken, Filistinli yetkililer öldürülen diğer kişinin 16 yaşındaki bir çocuk olduğunu belirtti.

HAMAS VE İSLAMİ CİHAD’DAN ‘ASKERLERE KARŞI KOYUN’ ÇAĞRISI

Hamas ve İslami Cihad da İsrail askerlerinin, perşembe gününden bu yana Batı Şeria’nın kuzeyindeki Tulkerim ile Nur Şems Mülteci Kampı’nda gerçekleştirdiği baskınlarda toplam yedi Filistinliyi öldürmesinin ardından, Telegram hesaplarından yazılı açıklama yaptı.

Hamas’ın açıklamasında, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleriyle ‘her yolu ve aracı kullanarak çatışma, gerilimi tırmandırma ve genel seferberlik’ çağrısında bulunuldu. Nur Şems Mülteci Kampı’nda İsrail askerlerine karşı koyan Filistinlilerin çok sayıda ‘şehit verdiği’ ifade edilen açıklamada, Filistin halkının İsrail’in Batı Şeria, Gazze, Kudüs ya da Filistin’in ‘herhangi bir yerine sahip olmaya çalışmasına izin vermeyeceği ve haklarını gasp etme planlarına karşı koyacağı’ aktarıldı.

İslami Cihad ise açıklamasında, Filistin halkını, toprakları üzerindeki İsrail planlarını boşa çıkarmaya ve İsrail askerleri ile İsrailli yerleşimcilerle çatışmaya girmeye çağırdı. İslami Cihad’dan yapılan açıklamada, Arap dünyası ile uluslararası camianın, Batı Şeria’da Filistin halkına yönelik işlenen suçlar karşısında sessiz kalması da kınandı.

İSRAİL: GENİŞ ÇAPLI OPERASYON BAŞLATILDI

İsrail ordu radyosu, 18 Nisan’da, Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Tulkerim kentindeki Nur Şems Mülteci Kampı’na yönelik ‘geniş çaplı askeri operasyon’ başlatıldığını duyurmuştu. Tulkerim ile Nur Şems Mülteci Kampı’nda iki günde yedi Filistinli hayatını kaybetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x