SGK müfettişleri harekete geçti! Bu emeklilerin maaşı kesilecek

Emekliler ekonomik açıdan oldukça zorlu bir dönem yaşarken, hükümetten ek zam ve Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi gibi müjdeler bekleniyordu. Ancak bu süreçte, SGK’dan milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli bir son dakika açıklaması geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişleri tarafından milyonlarca emeklinin denetim altına alındığı ve emekli olmak için usulsüzlük yapan kişilerin tespit edilmesine odaklanıldığı belirtildi. Detaylı incelemelerin, emekli olmak isteyenlerin geçmişlerinin tek tek gözden geçirilerek yapılacağı vurgulandı.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile emekli olanların da bu süreçte denetimler kapsamında olduğu ve SGK’dan emekli aylığı, dul ve yetim maaşı alan kişilerin sayısının 17 milyona ulaştığı ifade edildi.

YAPAY ZEKA EMEKLİLERİN İZİNDE

SGK, gelişen teknolojiyi kullanarak yapay zekayı devreye sokarak 17 milyon emekliyi yakından incelemeye aldı. Özellikle usulsüz yollarla emekli olanlar ve dul maaşı almak için sahte boşanma yapanlar dikkatle takip ediliyor. En büyük usulsüzlüğün ise malulen emeklilik vakalarında yaşandığı belirtiliyor.

O KİŞİLERİN EMEKLİ MAAŞI KESİLECEK

SGK’nın öncelikli olarak malulen emekli olan ve dul maaşı alan kişileri detaylı bir şekilde incelediği bildiriliyor.

Bu kişilerin her birinin tek tek gözden geçirildiği ve herhangi bir usulsüzlük tespit edilmesi durumunda emekli maaşının kesileceği, ayrıca geriye dönük olarak ödenen emekli aylıklarının da geri alınacağı ifade ediliyor.

Sahte boşanma yoluyla haksız maaş alanlar için gelen şikayetlerin arttığı belirtilirken, hatta bazı durumlarda bu kişilerin kendi akrabaları tarafından bile rapor edildiği vurgulanıyor.

Bu kişilerin maaşları anında kesilirken, yasal faizlerle birlikte geri alınıyor. Aynı şekilde, sahte sağlık raporları ile malulen emeklilik alan kişilere de benzer işlemler uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x